Vissza a főoldalra

A sisakon innen és túl – Interjú Dr. Nagy Veronikával, a WIP’2023 kiállítás megálmodójával.

Dr. Nagy Veronikát a Boldog Gizella Főegyházmegyei, Érsekségi Gyűjtemény vezetőjét kérdeztük a Work In Progress 2023 kiállítással kapcsolatban.

A WIP’23 kiállítás neve a Work In Progress 2023 kifejezésből ered, ami magyarul „munkaközi állapotot” jelent, vagyis a várnegyed 18 műemléki épületének a megújulásáról mesél az érdeklődőknek.

Hogyan jött a WIP’23 ötlete?

A felújítás kezdetén nem lehetett nem észrevenni, hogy az emberek felfigyeltek arra, ami a várban történik. A vár utca védőburkolata, a munkaterület nyitása, a hatalmas daruk, gépek, konténerek megjelenése felkeltette az érdeklődésüket. Ezzel szinkronban úgy gondoltuk, hogy a kutatás és a kivitelezés fázisa legalább annyira érdekes, mint maga az a moccanatlan szépség amikor már elkészül valami csodálatos. Mert ezeknek a műemlékeknek a felújítása nem egyből a megszépülésükkel kezdődik, hanem egy csomó láthatatlan munka, vizsgálat, nyomozás előzi meg az eseményeket. Olyan, mint amikor az orvosnál leül az ember és elmondja a történetét. Itt is ez zajlik, megpróbáljuk megismerni az épületek múltját, hogy biztosítani tudjuk a szép jövőjüket.

Mi a kiállítás üzenete, mondanivalója?

A látogatók azt látják, hogy minden milyen szép lett, de a műemlékek helyreállítása nem ilyen egyszerű kérdés, ez tulajdonképpen csak a jéghegy csúcsa, mert a kutatás és a koncepcióalkotás elengedhetetlen rész, anélkül nincs műemlékvédelem, így ami máskor láthatatlan, most egy szélesvásznú kirakatban ismerhető meg.

Milyen akadályokkal kellett megküzdeni?

Ez egy óriásprojekt, természetszerűleg az idő és a pénz tengelyében határozzák meg a rendelkezésre álló lehetőségeket. Általában egy kivitelezői managementnek nem természetes, hogy a munkaterületeken kinyissuk a kapukat, jelen helyzetben sok egyeztetés árán, sok extra energia befektetésével született meg a ma ismert eredmény, vagyis a konszenzus. Ugyanakkor a projekt vezetői így – a megszokottól eltérően – rivaldafénybe kerültek, ezáltal rengeteg pozitív megerősítés érkezett hozzájuk is, pedig ez a réteg nem szokott kapni visszajelzést a civilektől.

Milyen dilemmák adódtak?

Láttassunk? Hogyan láttassunk? Virtuális rekonstrukcióval? Sokkal érdekesebb maga az út, ahogy a rekonstrukciók készülnek, de ez nem csak attrakció a látogatónak, nem csak mankó a képzeletnek, hogy magunk előtt lássuk a régmúltat, hanem ez a tudomány oldalának legkellemesebb része – egy igazi szellemi kaland. A modellezésből fakadóan újabb és újabb kérdések merülnek fel. Ilyenkor az ember ráébred, hogy milyen keveset tud az adott térről, tárgyról, műemlékről. A dilemma része volt az is, hogy nem megoldást szeretnénk adni a látogatónak, hanem egy tudományos módszer lehetőségét.

Mit szól a sikerekhez?

Öröm a szívben! Nagyon örülünk neki, nem titkolt célunk és kötelességünk volt, hogy megmutassuk, hogy mit és hogyan csinálunk. Hiszünk abban, hogy mindenki műemlékvédőnek születik, hisz mindenki óvja a környezetében a műemlékeket, mindenkiben ott lapul az az érzés, hogy megőrizzük, hogy vigyázzunk az értékeinkre, vagyis ez egy közös ügy. A folyton új helyszínekkel jelentkező kiállítás mögött óriási munka tornyosul, ennek sodrásában nem mindig hallottuk meg az első sikereket, de amikor személyesen vezettük a túrákat, nagyon szép dicséreteket húztunk be.

Miben rejlik az egyedülállósága?

Budán hasonlót találni (Szent István terem felújításával kapcsolatos kiállítás) de olyan, mint nálunk Veszprémben, egy egész évben megújuló helyszínekkel, egy ekkora volumenű beruházás bemutatása Magyarországon biztos nincsen, de ha távolabb tekintünk sem biztos, hogy találunk hasonlót.

Összességében, hogy értékeli az évet?

Rengeteg pozitív támogatást kaptunk a látogatóktól, de a projektben dolgozó kollégáktól is.

Hogyan tovább?

Készülünk az állandó kiállításra. Ezen kívül gőzerővel készülünk 2024-re, ahol újabb meglepetések várják majd a látogatókat.

WIP2023 weboldal LINK

hu_HU