A veszprémi várhegy oldalában található térállványzat és a hozzá tartozó lift kiemelt figyelmet kapott a látogatóktól, rengeteg kérdés érkezett ennek kapcsán, melyekre most megpróbálunk válaszolni. A felvonó népszerűsége akkora lett, hogy több ezer ember szerette volna kipróbálni a nyílt napok alatt, és a projekt vezetői újabb és újabb alkalmakat nyitottak a látogatók számára.
🏰 42 méter magas, szabadonálló nehézállvány segíti a személyi és építőanyag forgalmat a veszprémi vár felújításánál.
🏗️ A 80 tonna súlyú térállványhoz két felvonót rögzítettek a teher és személyi forgalom lebonyolítására.
🌐 A szerkezet azt a felújítást segíti, amely 35 ezer épített és tízezer szabadtéri négyzetmétert érint.
🚧 Az állvány fontos szerepet tölt be az építkezésen: biztosítja a vár felújításához szükséges építési forgalmat, mindezt úgy, hogy nem akadályozza a közforgalmat, továbbá teljes mértékben óvja a környezetet.
🏋️♂️ A két Geda típusú felvonó egyenként 1500 kilogramm teherbírásúak, a személylift 15-15 fő szállítására alkalmas.
🗺️ A terepviszonyok nehezítették a tervezési munkát. Az állvány megtervezésekor nem álltak rendelkezésre műszaki tervek, hiszen a várfal oldalát kellett alapul venni a végső állványterv elkészítéséhez, melynek a kialakításában a Layher mérnökök segítették a munkát. 3D Lidar szkennerrel térképezték föl a leendő állvány felállítási területét.
🏔️ A Benedek-hegy oldalán felfelé induló Allround térállványzat nehézállványként funkcionál és 1200 kilogramm/négyzetméter teherbírású.
📏 A szerkezet 12.000 köbméter állványzatot foglal magában.
🚶♂️ Az állványzat tetején két, 1,5 méter széles közlekedő folyosót építettek ki, ami extrán biztosított, 4 soros oldalvédelmet kapott. Könnyített súlyú acél járólapokat alkalmaztak, amit nagy teherbírás jellemez. A járólapokra a folytonos járófelület biztosítása érdekében csúszásmentes, rétegelt lemez borítást helyeztek, így az anyagmozgatást végző hidraulikus kézi raklapemelő berendezéssel könnyen lehet mozogni ezen a területen és könnyen lehet eljuttatni az anyagokat a munkaterületre.
⚡ Az állványzaton egy esetleges áramszünet esetén sem áll meg a munka, ugyanis Podest lépcsőket építettek be a szerkezetbe, amelyek szükség esetén biztosítják a feljárást a szakemberek számára.
🏗️ A megfelelő alapzat kialakítása kulcsfontosságú. Ezért régészeti felügyet mellett 500 milliméteres 3, illetve 4 méter mély lebegőcölöp alapokat készítettek, vagyis cölöpalapozással oldották meg az alapozást a térállvány lába alatt.
⏰ Három hétnyi alapozási munka után az állványzatot 50 ember építette fel hozzávetőlegesen 2 hét alatt.
🌐 A teher- és személyfelhordásra alkalmas, szabadonálló nehézállvány megvalósítása – különösen ekkora magasságban, ilyen terepviszonyok között – kétséget kizáró egyediséget kölcsönöz a projektnek. A résztvevő szakemberek professzionális szaktudásának és problémamegoldó hozzáállásának köszönhetően kiváló munkát sikerült véghez vinni az egyedi állványzat felépítésével.