A cím első olvasatra egy izgalmas science fiction történettel kecsegtet, de kivételesen ennél is izgalmasabb eseményről szeretnénk hírmorzsákat elszórni. Bepillanthattunk abba a futurisztikus laborba, ahol a veszprémi várhegyről származó kőleletek, kőfaragványok szkennelését végzi egy helyi cég, ahol a jelenkori csúcstechnológia találkozik azokkal a tárgyakkal, amelyek nem kis túlzással ezeréves történelmünkről tanúskodnak.
A digitalizálás a műtárgyak megőrzésének fontos eszköze, ezért a Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény komplex digitalizációs programot dolgozott ki, amelynek az első lépése a középkori kőfaragványok szkennelése. Mivel a Várhegyről származó faragványokat a Laczkó Dezső Múzeum és a Főegyházmegyei Gyűjtemény is őriz, a projektet a két intézmény közösen valósítja meg. A dokumentálás mellett szeretnénk minden porcikájukat megismerni a köveknek, a kapott adatok, képek felhasználásának csak a képzelet szabhat határt. A digitális másolatokkal sokféle varázslat mentén lehet szemet/elmét/fantáziát elkápráztatni. Tudományos szempontból akár részleges, akár teljes szerkezeti digitális rekonstrukciót is készíthetünk majd, képzeljük el, hogy visszautazhatunk a múltba és VR szemüveggel beléphetünk a Szent György Kápolnába, vagy a 2 szintes, még érintetlen Gizella Kápolnába.
A Labor főmérnökétől, Benedek Szabolcstól megtudtuk, hogy A világhírű Louvre múzeum szinte minden tárgya már túl van a szkennelésen, amit digitálisan a nagyközönség elé is tártak. Az optikai felületszkennerek akár tízmillió pontot is lefényképeznek a tárgyakról, a pontok egymástól néhány századmilliméterre vannak egymástól. (Összehasonlításképpen: egy világosbarna hajszál 3-4 századmilliméter vastag.) A lehengerlő pontosság mellett színeket is képes rögzíteni az ipari csúcsmodell méréstechnikai eszköz. A felhasználását tekintve végtelen számú a lehetőség, a ruhaiparban például beszkennelik a modellt és teljesen testhezálló öltözéket képesek legyártani.
A képeken és a videón, a Gizella Kápolna hevederívének egy darabja látható szkennelés közben. Minden pillanata izgalommal teli ennek a kivételes folyamatnak, hiszen egy ilyen volumenű faragott, festett kőről rengeteg új információt megtudhatunk. Például, hogy volt-e másodlagos élete, vagyis, hogy hányszor és hol használták fel az elmúlt évszázadokban, milyen festésrétegek kerültek a felületére, mi került ennek a darabnak a helyére? A Gizella Kápolna Árpád-kori művészetünk kiemelkedő emléke, ezért minden olyan információ rendkívül hasznos, ami az eddigi tudásunkat bővíti.
A 3D szkennelés egy innovatív technológiai eljárás, ami lehetővé teszi valós tárgyak háromdimenziós digitális reprezentációjának létrehozását. Mérési pontosság: 1 mikrométer, vagyis 1 milliméter ezredrésze, 1 milliméter = 1000 mikron!